ΨΗΦΙΣΜΑ

Σήμερα 21 Νοεμβρίου 2005, ημέρα Δευτέρα και ώρα 19:30, στην Αίθουσα Εκδηλώσεων του Σχολικού Συγκροτήματος του Μάννα της Σύρου πραγματοποιήθηκε, με πρωτοβουλία του Διοικητικού Συμβουλίου της Α΄ ΕΛΜΕ Κυκλάδων, σύσκεψη με θέμα τα προβλήματα που δημιουργούνται στην εκπαιδευτική κοινότητα (μαθητές/τριες και εκπαιδευτικούς) του Σχολικού Συγκροτήματος του Μάννα, λόγω των καυσαερίων και της ηχορύπανσης από τη λειτουργία του εργοστασίου της ΔΕΗ στην περιοχή αυτή.

Στη σύσκεψη συμμετείχαν οι Σύλλογοι Καθηγητών, Γονέων-Κηδεμόνων των σχολείων της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της Σύρου, οι Μαθητικές Κοινότητες και η Ένωση Γονέων Δήμου Ερμούπολης.

Μετά από συζήτηση οι συμμετέχοντες στη σύσκεψη ζητούν ομόφωνα :

Οι εμπλεκόμενοι φορείς, Περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου, Νομαρχιακή Αυτοδιοίκηση Κυκλάδων και  Δήμοι της Σύρου να καλέσουν άμεσα σε κοινή σύσκεψη στη Σύρο την Κεντρική Διοίκηση της ΔΕΗ και το αργότερο μέχρι τις 15 Δεκεμβρίου 2005 να δεσμευτούν για τα μέτρα που πρέπει να ληφθούν άμεσα για την προστασία του περιβάλλοντος και της υγείας των μαθητών/τριών, των εκπαιδευτικών, των κατοίκων της περιοχής αλλά και γενικότερα της Ερμούπολης.

Σε περίπτωση μη υλοποίησης των ανωτέρω, οι συμμετέχοντες στη σημερινή σύσκεψη φορείς δεσμεύονται να αναλάβουν πρωτοβουλίες στο αμέσως επόμενο διάστημα για δυναμικές κινητοποιήσεις με τη συμμετοχή της τοπικής κοινωνίας.

Οι φορείς :

·        Σύλλογοι Καθηγητών Σχολείων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της Σύρου.

·        Σύλλογοι Γονέων-Κηδεμόνων Σχολείων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της Σύρου.

·        Ένωση Γονέων Δήμου Ερμούπολης.

·        Το Δ.Σ. της Α΄ ΕΛΜΕ Κυκλάδων.

·        Μαθητικές Κοινότητες σχολείων Σύρου.

Το παρόν ψήφισμα αποστέλλεται προς :

1.      Υπουργείο Ανάπτυξης

2.      Περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου